...
...

IZBA Č.1

Vila Kalinčiak sa nachádza v hornej časti mestskej časti Dolný Smokovec vo Vysokých Tatrách. Polohou je umiestnená nie ďaleko od hlavnej cesty, ktorá vedie z Popradu do mesta Vysoké Tatry – Starý Smokovec. Od zastávky tatranskej električky Dolný Smokovec je tento malebný objekt vzdialený len 100 metrov.

Vila bola postavená v roku 1884 a v roku 2011 prešla rozsiahlou rekonštrukciou a modernizáciou jej interiérov. Vila je zapísaná v zozname Národných kultúrnych pamiatok. V súčastnosti je v súkromnom vlastníctve a obývaná dvomi majiteľmi. Prízemie je ako samostatná bytová jednotka

Poschodie a podkrovná časť s necelými 300 m2 sú upravené ako relaxačno – rekondičné zariadenie s možnosťou ubytovania. Krátkodobé ale aj dlhodobé pobyty pre jednotlivcov ale aj uzatvorené skupiny sú možné počas celého roka. Vchod do tejto časti je zo zadnej časti, kde je aj parkovisko pre 5 osobných áut.

Pobyty v luxusne zariadených izbách s kompletnou výbavou zaručujú pohodlie a maximálny komfort.

Píše sa rok 1884 a architekt Gedeon Majunke preslávený aj stavbami ako vládna vila KAMZÍK v Starom Smokovci, hotel LOMNICA v Tatranskej Lomnici či prebudovaná stavba vily Jánošík – teraz GRAND HOTEL KEMPINSKÝ na Štrbskom Plese dokončuje svoju ďalšiu stavbu. V Dolnom Smokovci na základe objednávateľa MUDr. Samuela Pappa vzniká hrazdenná vila s jedinečnou výzdobou. MUDr. Samuel Papp, ktorý tento objekt dal postaviť pôsobil ako kúpeľný lekár v Dolnom Smokovci od roku 1883. Vilu pomenoval podľa antického boha lekárstva – AESCULAP.

Stavba je realizovaná na krížovom pôdoryse z kompaktnej hmoty – dreva a pálenej tehly. Zdobená je doskovou vyrezávanou výzdobou a dekoratívne poňatou hrazdennou konštrukciou v obľúbenom švajčiarskom štýle. Celé dokreslenie tejto malebnej architektúry je práve v bohatosti drevených prvkov a maliarskej výzdoby medzi hrazdennými poliami poschodia. Zdobenie je realizované neorenesančným groteskovým sgrafitom s portrétmi, grifmi, maskarónmi, fénixami. Povolanie prvého majiteľa je vyjadrené lekárskym symbolom - Asklépiovou palicou.

Po vzniku Československa bola vila premenovaná na vilu Kalinčiak na počesť romantického spisovateľa Janka Kalinčiaka. Toto pomenovanie nesie dodnes. V roku 2011 prešla rozsiahlou rekonštrukciou ako aj prestavbou sedlovej strechy. V tejto časti vznikli 4 apartmány, ktoré svojím členením a charakterom dodávajú pozitívnu energiu pre všetkých, ktorým sa tu podarí stráviť aspoň jednu noc.

V okolí je niekoľko hrazdenných stavieb a zrekonštruovaných víl čím dokreslenie scenérie v okolí vily Kalinčiak pripomína nostalgiu obdobia pred viac ako 128 rokmi.

IZBA Č.1 KONTAKT
NÁRODNÝ INŠTITÚT ZDRAVIA
ÚVOD
SK EN DE HU PL

2 + 1 manželská posteľ a jedna prístelka.

Postele majú vysoko kvalitné matrace s antialergickým poťahom v kombinácii s kokosovou vrstvou, letnou a zimnou stranou. Paplóny a podušky sú taktiež antialergické. Obliečky bavlnené, alebo saténové.

K zariadeniu izby patrí dvojdverová skriňa, kozmetický stolík s veľkým zrkadlom, taburetka, nočný stolík, konferenčný stolík, stojanová lampa s poličkami, LCD 32" televízor s programami v HD kvalite.

V kúpeľni je sprchovací kút, WC, umývadlo, zrkadlá a ďalšie doplnky. K dispozícii pri minibare nad schodiskom sú mikrovlnná rúra, rýchlovarná kanvica, chladnička, stolovacie náčinie, poháre a šálky. Na izbách a v podkrovnej časti je tepelná príprava jedál zakázaná. Na izbách nie je možné používať elektrospotrebiče.

Výhľad z tejto izby je orientovaný do parku smerom na juh.

KONTAKT
FOTOGALÉRIA